Koncept Najljepša sela pokrenulo je francusko udruženje Les Plus Beaux villages de France 1981. godine. Njegova misija je očuvanje, unaprijeđenje i promocija prirodnog i kulturnog naslijeđa ruralnih područja, s ciljem doprinosa njihovom ekonomskom razvoju.
Koncept je proširen stvaranjem Federacije najljepših sela na svijetu u gradu Gordesu u Francuskoj. Prvi sastanak okupio je nacionalne mreže najljepših sela Francuske, Belgije, Italije, Japana i Španije. Ovaj koncept kasnije su usvojile i druge zemlje kao što su Njemačka, Švicarska, Japan i Liban.
Nakon provedenog javnog poziva i procedure odabira, u maju 2022. godine USAID-ov Projekt razvoja održivog turizma u Bosni i Hercegovini (Turizam) odabrao je Udruženje za razvoj ruralnog turizma u BiH Alterural kao nosioca koncepta Najljepša sela Bosne i Hercegovine.
Uz tehničku podršku projekta USAID Turizam, Alterural je definirao kriterije za odabir, povelju kvaliteta i metodologiju za inicijativu Najljepša sela Bosne i Hercegovine te formirao Komisiju za kvalitet koju sačinjavaju stručnjaci iz oblasti arhitekture, kulturnog i prirodnog naslijeđa, geologije i ruralnog razvoja kako bi se odmah pristupilo evaluaciji pristiglih prijava.
Nakon kompletiranja procesa evaluacije, odabrano je prvih 14 sela koja će biti uvrštena u listu Najljepša sela Bosne i Hercegovine.
Dodjela ove oznake predstavlja početak trajne saradnje između Udruženja Alterural i odabranih sela. Uz podršku projekta USAID Turizam, stručnjaci Udruženja Alterural od sada će biti na raspolaganju za davanje preporuka u oblasti zaštite kulturnog i prirodnog naslijeđa i razvoja održive turističke ponude, te pokrenuti zajedničke akcije odabranih sela za rješavanje zajedničkih problema i izazova, te promoviranje članstva u ovoj grupaciji. Udruženje Alterural će podržati planirane obuke i aktivnosti izgradnje kapaciteta, kao i promociju odabranih sela.
Glavni ciljevi projekta Najljepša sela Bosne i Hercegovine su:
• Očuvati bosanskohercegovačka sela prepoznavanjem njihove prirodne i kulturne baštine i sugeriranjem politika očuvanja lokalnim zajednicama
• Promovirati bosanskohercegovačka sela podizanjem svijesti o njihovim prirodnim ljepotama i jedinstvenom kulturnom naslijeđu
• Razvijati bosanskohercegovačka sela jačanjem njihove prisutnosti na lokalnoj i evropskoj turističkoj karti i doprinijeti socio-ekonomskom razvoju ruralnih područja
• Ponuditi nove ekonomske prilike i alternativu odlasku mladih iz ruralnih područja
Među 14 sela uvrštenih u listu najljepših sela Bosne i Hercegovine je i selo Umoljani, Općine Trnovo. Misteriozno selo nad kojim bdije legendarni zmaj, vodenice i čarobne šetnje duž Studenog Potoka. Umoljani su već postali veoma poznata destinacija za sve ljubitelje prirode.
Na završnom događaju jučer, održanom u organizaciji Udruženja za razvoj ruralnog turizma “Alterural”, u prostorijama Vanjskotrgovinske komore BiH dodijeljeni su Certifikati za 14 najljepših sela.
– Sretni smo da je selo Umoljani ispunilo kriterije, i dobilo ovaj certifikat, koji definitivno zaslužuje. Selo Umoljani je historijsko područje, bogato kulutno-historijskim naslijeđem, sa prekrasnim krajolicima i prirodnim ambijentom, na nadmorskoj visini od preko 1300 m. Drago nam je da smo prepoznali vrijednost uključivanja u ovaj projekat, hvala USAID-u i Alterural, sigurna sam da će ovo u velikoj mjeri doprinijeti razvoju turizma naše lokalne zajednice, istakla je u izjavi za medije stručna saradnica za informisanje Općine Trnovo.
Najljepša sela Bosne i Hercegovine-USAID TURIZAM